OBOWIĄZEK ZŁOŻENIA OŚWIADCZENIA DO 31 MARCA 2024 R.
Przypominamy, że znowelizowane przepisy ustawy o transporcie drogowym nałożyły na przewoźników coroczny obowiązek sprawozdawczy, dotyczący wykazywania ilości zatrudnionych pracowników.
(więcej…)...
NOWY OBOWIĄZEK SPRAWOZDAWCZY DLA PRZEWOŹNIKÓW W 2023 R.
Znowelizowane w ubiegłym roku przepisy ustawy o transporcie drogowym nałożyły na przewoźników nowy coroczny obowiązek sprawozdawczy, dotyczący wykazywania ilości zatrudnionych pracowników.
(więcej…)...
BAZA EKSPLOATACYJNA - NOWE OBOWIĄZKI PRZEWOŹNIKA W 2023 R.
Przepisy wprowadzające kolejne regulacje związane z „Pakietem Mobilności” nakazują przewoźnikom posiadającym zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego, wydane przed 1 marca 2022 r., dostosować się do nowych wymagań w zakresie bazy eksploatacyjnej w terminie do dnia 1 stycznia 2023 r.
(więcej…)...
ZAKAZY RUCHU POJAZDÓW W ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
Przypominamy, że zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem (w sprawie okresowych ograniczeń oraz zakazu ruchu niektórych rodzajów pojazdów na drogach) - w dniu 11 listopada 2022 r. obowiązuje zakaz ruchu pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton, z wyłączeniem autobusów na obszarze całego kraju w godzinach od 08:00 do 22:00. Zakaz obowiązuje również w dzień poprzedzający, tj. 10.11.2022 r. w godzinach od 18:00 do 22:00.
(więcej…)...
POMOC HUMANITARNA W TRANSPORCIE DROGOWYM
W związku z wywołaną i prowadzoną przez Federację Rosyjską wojną na terytorium Ukrainy niezbędne i konieczne jest niesienie pomocy humanitarnej dla ludności, która ucierpiała w skutek działań wojennych. Duża część takiej pomocy dostarczana jest pojazdami ciężarowymi należącymi do firm prywatnych.
(więcej…)...
OKRESOWE ODSTĘPSTWA OD PRZESTRZEGANIA NORM CZASU PRACY
W związku z nadzwyczajnymi
okolicznościami związanymi z agresją Federacji Rosyjskiej oraz prowadzonymi
działaniami wojennymi na terytorium Ukrainy, zmieniły się warunki wykonywania krajowych oraz międzynarodowych przewozów drogowych. Rzeczpospolita Polska korzystając z art. 14 ust. 2 rozporządzenia 561/2006 wprowadziła czasowe odstępstwa od przestrzegania przepisów art. 6-9.
(więcej…)...
JAZDA BEZ KARTY KIEROWCY = UTRATA PRAWA JAZDY
Obowiązujące od 1 stycznia 2022 r. przepisy wprowadzają dodatkową sankcję dla kierowców zawodowych, którzy ingerują w działanie tachografu lub prowadzą pojazd bez karty kierowcy lub wykresówki.
(więcej…)...
PAKIET MOBILNOŚCI I – ZMIANY W DELEGOWANIU KIEROWCÓW OD 2 LUTEGO 2022 R.
Kolejny etap implementacji przepisów Pakietu Mobilności wprowadza zupełnie nowe zasady związane ze zgłaszaniem delegowania kierowców. W odpowiedzi na nasze zapytanie dotyczące wdrażania systemu IMI Ministerstwo Rozwoju i Technologii udzieliło odpowiedzi, której treść prezentujemy Państwu poniżej.
(więcej…)...
WAKACYJNE OGRANICZENIA ORAZ ZAKAZY RUCHU
Przypominamy, że od dnia 25 czerwca 2021 r. zaczynają obowiązywać wakacyjne ograniczenia oraz zakazy ruchu. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Transportu dotyczą one wyłącznie ruchu pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton, z wyłączeniem autobusów.
(więcej…)...
PAKIET MOBILNOŚCI - ZMIANY W CZASIE PRACY KIEROWCÓW
W ramach tzw. Pakietu Mobilności zaczęło obowiązywać większość norm wprowadzonych Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/1054 z dnia 15 lipca 2020 r. W/w akt prawny zmienił między innymi część przepisów rozporządzenia 561/2006 - podstawowego dokumentu regulującego okresy jazd, przerw i odpoczynków kierowcy.
W tym miejscu dokonamy analizy zmian w zakresie norm czasu pracy kierowców. Czy mają one charakter rewolucyjny?
(więcej…)...
PRZEDŁUŻENIE TYMCZASOWYCH ODSTĘPSTW W ZAKRESIE CZASU PRACY KIEROWCÓW W ZWIĄZKU Z PANDEMIĄ KORONAWIRUSA
Główny Inspektorat Transportu Drogowego poinformował o przedłużeniu tymczasowych odstępstw od stosowania przepisów art. 6 ust. 1-3, art. 7 oraz art. 8 ust. 8 rozporządzenia (WE) nr 561/2006 w stosunku do kierowców wykonujących krajowe i międzynarodowe przewozy drogowe rzeczy i osób. Te wyjątkowe środki uzasadnione są pandemią zakażeń koronawirusa COVID-19. Odstępstwa stosuje się od 17 kwietnia 2020 r. do 31 maja 2020 r.
(więcej…)...
TRANSPORT DROGOWY WE FRANCJI W DOBIE KORONAWIRUSA
Prezentujemy związane z pandemią koronawirusa aktualne raporty o warunkach wykonywania przewozów drogowych na terenie Francji.
(więcej…)...
KORONAWIRUS - ODSTĘPSTWA OD STOSOWANIA NORM CZASU PRACY W TRANSPORCIE
W związku z panującą sytuacją na terenie naszego kraju Minister Infrastruktury ogłosił, że Polska działając na podstawie art. 14 ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 561/2006 w sprawie harmonizacji niektórych przepisów socjalnych odnoszących się do transportu drogowego, wprowadza tymczasowe odstępstwa od stosowania przepisów art. 6-7 ww. rozporządzenia w stosunku do kierowców wykonujących międzynarodowy transport drogowy osób i rzeczy. Te wyjątkowe środki są uzasadnione pandemią zakażeń koronawirusa SARS-CoV-2 (COVID-19).
Odstępstwa od stosowania norm czasu pracy będą obowiązywały w dniach od 18 marca do 16 kwietnia 2020 r.
(więcej…)...
TRANSPORT W CZASIE KORONAWIRUSA
Zarówno w Polsce, jak i krajach ościennych wprowadzane są niezbędne środki mające na celu przeciwdziałanie kolejnym zarażeniom koronawirusem (COVID-19). Sytuacja jest dynamiczna i ma bardzo duży wpływ na funkcjonowanie przedsiębiorstw transportowych.
(więcej…)...
OGRANICZENIA W RUCHU POJAZDÓW PODCZAS ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA
W związku z nadchodzącymi świętami Bożego Narodzenia przypominamy o czasowych ograniczeniach w ruchu na obszarze całego kraju. Ograniczenia dotyczą ruchu pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton, z wyłączeniem autobusów.
(więcej…)...
WYŁĄCZNIK TACHOGRAFU… BO KAŻDY KOMBINUJE JAK MOŻE
Od czasu kiedy w pojazdach ciężarowych zaistniał obowiązek rejestracji czasu pracy za pomocą tachografu, niektórzy użytkownicy urządzeń zaczęli „pracować” nad sposobem złagodzenia norm czasu pracy - stosując tzw. wyłączniki tachografu. Oczywiście są to sposoby niezgodne z obowiązującymi przepisami.
(więcej…)...
PRZEWÓZ ODPADÓW – EKOLOGICZNY RYKOSZET
Zagadnienie obrotu odpadami, w tym przemieszczanie ich środkami transportu drogowego, stało się ostatnio kwestią niezwykle drażliwą i skoncentrowało uwagę mediów i opinii publicznej. Pojawiające się nieprawidłowości w gospodarce odpadami (szczególnie w ich składowaniu), nielegalny obrót, płonące wysypiska śmieci – szeroko relacjonowane w mediach, zmusiły niejako rządzących do zaostrzenia przepisów i zmiany podejścia do tej kwestii służb kontrolnych. Nie ulega wątpliwości, że w tej sytuacji działania proekologiczne zyskują społeczną akceptację. Tym samym drakońskie zwiększenie kar administracyjnych za naruszenia ustawy o odpadach przebiegło błyskawicznie i w zasadzie bez głosów sprzeciwu. Ma to znaczenie w codziennej pracy przewoźnika. Warto mieć na uwadze fakt, że ekologiczny rykoszet ma wpływ na branżę transportową.
(więcej…)...
PRZEPISY PRAWNE DLA KIEROWCÓW I FIRM TRANSPORTOWYCH - WYBRANE AKTY PRAWNE
W dziedzinie szeroko rozumianego prawa transportowego funkcjonują liczne opracowania, poradniki, czy wybrane artykuły pojawiające się w mediach branżowych. Jednakże w naszej opinii zawsze warto jest sięgnąć do źródła, czyli odpowiedniego aktu normatywnego i zapoznać się choćby w części z interesującą nas tematyką. Pamiętaj - nieznajomość prawa szkodzi (łac. Ignorantia iuris nocet).
(więcej…)...
PRACA KIEROWCY W PORZE NOCNEJ - STRACH MA WIELKIE OCZY
Znowelizowana ustawa o transporcie drogowym (od 3 września 2018 r.) przyznała inspektorom transportu drogowego między innymi uprawnienia do kontroli czasu pracy kierowców w porze nocnej. Można odnieść wrażenie, że od tego czasu środowisko transportowe jest zaniepokojone co do sposobu kontroli oraz egzekwowania tych przepisów. Zdawkowe doniesienia medialne, częściowo poruszające tę kwestię, wprowadzają stan niepewności i swego rodzaju chaos informacyjny. Ale jak to w życiu często bywa strach ma wielkie oczy.
(więcej…)...
ODPOWIEDZIALNOŚĆ FIRM SPEDYCYJNYCH
Spedycja
(pośrednictwo przy przewozie rzeczy) to jeden z głównych elementów
układanki tworzącej tzw. branżę TSL. Działalność niezwykle
wymagająca i odpowiedzialna. Prawidłowe i sprawne funkcjonowanie
spedytorów bezpośrednio przekłada się na organizację pracy
przewoźników drogowych oraz kierowców.
(więcej…)...
ZDATNOŚĆ TECHNICZNA POJAZDÓW - WARTO PAMIĘTAĆ!
Znowelizowana ustawa o transporcie drogowym, która obowiązuje od września 2018 r. przyniosła szereg nowych rozwiązań zwłaszcza w kwestii rodzaju naruszeń oraz wysokości kar. Dostosowanie polskich przepisów do norm unijnych wymusiło wprowadzenie sankcji za naruszenie przepisów dotyczących tzw. „zdatności technicznej pojazdów”. Jest to kategoria naruszeń, która do tej pory nie występowała w przepisach transportowych i z tego zapewne względu przedsiębiorcy oraz kierowcy nie dostrzegają w pełni konsekwencji wynikających np. z braku badania technicznego pojazdu.
(więcej…)...